nedeľa 23. júla 2017

Kvitová prvýkrát prešla do štvrťfinále US Open. Zato Berdych dohral

Kvitová prišla do New Yorku sa skromnými ambíciami, pretože sa stále vysporiadava s následkami mononukleózy. Na turnaji ale zatiaľ nestratila ani set a osemfinálovej výhrou si vylepšila turnajové maximum. Ani štvrťfinále pritom nemusí byť konečnou, na Češku v ňom čaká relatívne schodná súperka: Talianka Flavia Pennettová.

Naopak Berdych túžil dať vo Flushing Meadows zabudnúť na nie príliš vydarenej posledné mesiace. Lenže namiesto toho na ne nadviazal. Rovnako ako na Roland Garros a Wimbledonu dohral aj na US Open už v osemfinále.

najprv som bola horšia, uznala Kvitová.Napriek tomu vyhrala

Dva brejkbal, dve dvojchyby súperky - a dlhoročné osemfinálov ej prekliatie skončilo.

Kvitová v zápase sa snaživí 24-ročnú Kontaovou nijako nedominovala. Bola agresívnejší, ale Britka sa statočne - a často úspešne - bránila. Najmä v prvom sete si favoritka zložitejšie držala vlastný servis, čelila piatich brejkbolům.

Dobre podávajúci Kontaová pustila Kvitova za celý zápas len k dvom brejkbolům; lenže práve tie nakoniec zápas rozhodli. Jeden prišiel pri setbolu Kvitovej v prvom sete, druhý pri dôležitom stavu 3: 4 v druhej sade.

Práve v tých chvíľach pritom Britku servis zradil - zakaždým zahrala dvojchybu. A druhý brejk zápas definitívne rozhodol.

"Bol to veľmi ťažký zápas.Zo začiatku som bola horšia hráčkou, ale nakoniec som to nejako zvládla, "povedala Kvitová v rozhovore na kurte.

Jej súperkou vo štvrťfinále bude 33-ročná Pennettová, s ktorou sa doteraz Češka stretla šesťkrát (bilancia 3 : 3).

Berdycha zrazili nevynútené chyby

Tretíkrát za sebou hral Berdych v grandslamovom osemfinále s Francúzom, tretíkrát prehral. V Paríži ho zastavil Tsonga, v Londýne Simon, tentoraz Gasquet.

Newyorský boj o štvrťfinále sa pritom pre svetovú šestku vyvíjal sprvu nádejne. Berdych suverénne získal prvý set 6: 2. Následne získal piaty game v rade a zdalo sa, že má zápas pod kontrolou.

Lenže potom začal viac kaziť - a hlavne nevynútené chyby ho nakoniec stáli zápas.Urobil ich celkom 38. Gasquet bol istejší, presnejší a po 2 hodinách a 24 minútach oslávil postup do štvrťfinále. Tam ho vyzve päťnásobný víťaz turnaja Roger Federer.

Víťaz z roku 2012 dohral už v osemfinále

Prekvapivo čoskoro skončilo tohtoročné US Open pre víťaza z roku 2012 And yho Murrayho. Tretí hráč sveta, ktorý po minuloročnom slabšom roku zažíva znova podarenú sezónu, nestačil na vytáhlého ranami Kevina Andersona.

Juhoafrický tenista zvládol lepšie tajbrejk prvého setu. V druhom utiekol už do vedenia 5: 1, až potom trochu zneistel. Dokázal ale sadu dotiahnuť pomerom 6: 3.

Murrayho čakal rovnaký úlohu ako v 2. kole s Adrian Mannarino: otočiť zápas zo skóre 0: 2 na sety.Proti dobre hrajúcemu Andersonovi však zvládol vyhrať už iba jednu sadu. Tá štvrtá potom došla znovu do tajbrejku, ktorý si už jeho súper postrážil - vyhral 7: 0! A po 4 hodinách a 18 minútach boja prvýkrát prešiel na grandslame do štvrťfinále.


piatok 21. júla 2017

8 214 metrov štvorcových umelej trávy. Aj to je v Thun súper Sparty

Po tretíkrát za rok bude hrať Sparta dôležitý pohárový zápas na tomto povrchu: minuloročnej predkolo v holandskom Zwolle, o pár mesiacov neskôr zápas o postup zo skupiny vo švajčiarskom Berne. Teraz zase Švajčiarsko, umelá tráva a nažhavený Thun, ktorý chce zmazať porážku 1: 3 z Letnej. Spoliehať sa pritom bude aj na ihrisko.

"Umelá tráva nám moc nehrá do kariet, nie som z toho nadšený," priznal brankár David Bičík. Sám chytal vo Zwolle (1: 1), pri porážke 0: 2 v Berne chýbal pre zranenie. Sparťania v oboch zápasoch pôsobili zabrzdená, "umělka" im nesadla. "V živote nie sú len veci, čo máme radi. Na umělku sa nebudeme vyhovárať, "povedal tréner Zdeněk Ščasný.

Boom umelých trávnikov vo futbale pokračuje.Tradične na ňom hrajú v Salzburgu či v Moskve na Lužnikách. Konajú sa na nich európske poháre, kvalifikácia šampionátov či záverečnej turnaja mládežníckych kategórií a žien. Ale nie každému to sedí. "Najhoršie ihrisko, na ktorom som kedy nastúpil," povedal najdrahší hráč histórie, Gareth Bale z Walesu, po kvalifikácii o Euro v Andorre.

Pred nedávnym majstrovstvami sveta žien dokonca futbalistky stavkove bonusy spísali petíciu, že v Kanade nechcú hrať na umelom trávniku. Vraj je to diskriminácia. Neuspeli.

Aké sú výhody týchto trávnikov? Pre hráča takmer žiadne, len je lopta, keď je mokro, výrazne rýchlejšie, čoho sa dá v určitých situáciách využiť. Na druhej strane pri suchu balón drhne, zasekáva sa.Viac ale futbalistu trápi odlišný odskok a tvrdosť plochy, už nezjemní ani granulát. Prechod je šok.

Kluby si umělky zaobstarávajú kvôli nižším nákladom n a údržbu, dlhšej životnosti aj vysokej odolnosti pri veľkom zaťažení. Tak napríklad Thun otvoril v roku 2011 útulný štadión, z ktorého vidíte na zasnežené alpské vrcholky, za takmer štyri miliardy korún rovno s 8 214 metrami štvorcovými umelého trávnika. "Dáva nám to väčšiu flexibilitu.


Možno na ňom hrať v každom počasí, ihrisko je stále rovné, štadión je využiteľný aj pre iné akcie, "vysvetlilo vedenie.

Prvýkrát bol umelý trávnik v športe použitý v roku 1966 na baseballovom štadióne v Houstone, nasledovali aj ďalšie celky, pridal sa aj americký futbal. Do toho klasického prenikol v 80.rokoch, hlavne v Anglicku: Queens Park Rangers na tomto type trávniku hrali od roku 1981 pár rokov, než sa vrátili k prírodnej variante.

V Česku sa prvý odhodlala Slavia v roku 1991, a le vtedajší povrch na tréningovom ihrisku bol z dnešného pohľadu tragický: koberec na betóne. Nasledoval Karlin - ideál bol stále ďaleko. Dnes už štruktúra pripomína prírodné trávu, len vlastnosti sú úplne odlišné.

Svet umelá ihrisko prijal za normu. Len Česi sa im čiastočne bráni, profesionálne súťaže sa na umělkách nehrajú. Vyšehrad, ktorý bol jedným z priekopníkov, svoj štadión kvôli postupu do druhej ligy musel opustiť. A Zlínu s Jihlavou pred rokmi plán na sport stavky prestavbu ihrisko neprešiel.Aj preto má Sparta "súpera navyše".

stavkovanie

Kanoistické obr Dostál: Teším sa, je to preteky pod olympijskými kruhmi

Na obrie priehrade v Mingačeviru bude pretekať aj český obr. Josef Dostál, 202 centimetrov vysoký dvojnásobný majster sveta, by mohol patriť medzi českých športovcov, ktorí premiérový ročník Európskych hier okrášlí cenným kovom.

"Mám konkrétny cieľ: zlepšiť výsledok z majstrovstiev Európy, kde som bol desiaty," usmial sa Dostál, avšak zodpovednosti sa nezrieka: "Samozrejme sa budem snažiť biť o medaily, ale všetko záleží na tom, ako sa mi pôjde a aký budem mať pocit. "

Akcia v Azerbajdžane je zatiaľ plná otáznikov. "O areálu viem len to, že je tam voda a teplo," hovoril dobre naladený silák.Avšak práve toto by esu slovenskej rýchlostnej kanoistiky malo sedieť. "V Baku by malo byť teplo a v tom sa mi jazdí dobre," súhlasí Dostál, ktorý pre prípadný úspech bude musieť pobiť zvučné sokov: "Konkurencia bude veľká, rovnaká ako na majstrovstvách Európy. Čakám osemdesiat až deväťdesiat percent najlepších pretekárov kontinentu. "

Aj preto bude rýchlostná kanoistika - zvlášť z českého pohľadu - jednou z najsledovanejších disciplín Európskych hier.

"Tým, že ide o prvý ročník, by medaily bola veľmi cenná. Ale hlavne z osobného hľadiska, "opisuje Dostál svoj pohľad na vec. "Z kariérneho je to pre nás hlavne generálka pred majstrovstvami sveta, dôležitým pre budúci rok a pre Rio, teda pre veľkú olympiádu.Toto beriem ako zaujímavú skúsenosť, taky to bude závod pod olympijskými kruhmi. Teším sa. "

Azerbajdžan prezentuje Európskej hry ako akciu olympijských rozmerov, avšak Dostálovi a jeho kolegom zostane taká atmosféra vzdialená. Ich základňu v Mingačeviru totiž delí od Baku zhruba tristo kilometrov.

Na čo sa dá nazerať rôzne.

"Na jednej strane mrzí, že nebudeme v stredu kultúrneho diania.Na druhú stranu je dobré, že sa budeme môcť sústrediť na preteky, "premieta Dostál. "Nebude nás nič rozptyľovať, čo je pre športový výkon asi vhodnejšie."

Tak ako väčšina výpravy neobvyklú destináciu vyzerá. "Všeobecne rád cestujem a na to, že ja som 22 rokov, som bol po svete už celkom dosť," hovorí svalnatý mladík. "Teším sa hlavne na ľudí: akí budú, ako sa budú správať. A na časový posun som si už zvykol, keď som musel pred odletom vstávať o štvrtej ráno, "dodal zase veselo.

V športe mu najväčšiu radosť okrem titulov majstra sveta urobila olympijská medaila , v Londýne bol Dostál členom bronzového štvorkajaku.Budúci rok v Riu by sa pokojne mohol presláviť ako šampión - a v ďalekom Mingačeviru sa k tomu môže na začiatku budúceho týždňa zase o krôčik priblížiť.


štvrtok 20. júla 2017

Teraz čaká Múr s gilotínou. Na slávnej Mur de Huy vyvrcholí 3. etapa Tour

"Ide síce len o 1 300 metrov cesty, ale na posledných metroch máte pocit, že je nekonečná. Nikdy som necítil takú bolesť a takú extázu v tú istú chvíľu, ako keď som tu vyhral, ​​"hovorí Mario Aerts, šampión Valónskeho šípu z roku 2002.

On zažil, aké je to pokoriť Múr a dôjsť na Mur de Huy pred všetkými súpermi.

Huy je malé mestečko na rieke Meuse, schované medzi Ardenským kopcami južnej Belgicka. Moc sa tu toho väčšinou nedeje, veľa toho nie je k videniu.S výnimkou Mur de Huy, jedného z najprudších cieľových kopcov profesionálnej cestnej cyklistiky.

Priemerné stúpanie: 9,3 percenta.

Maximálna stúpanie: oficiálne 19 percent (na 500 metroch), ale v jednej pasáži dokonca 26 percent.

Dlho sa Valónsky šíp, po dnik s dátumom bet365 mobil narodenia 1936, jazdil v sobotu pred "monumentálne" klasikou Liège-Bastogne-Liége ako súčasť takzvaného Ardenského víkendu a trochu sa strácal v tieni lutyšského závodu. Neskôr sa presťahoval z víkendu do stredajšieho termínu. V roku 1983 prvýkrát zaradili do jeho itinerára múr Mur de Huy.A slovo brutálny, ktoré je v cyklistickej reči občas až bet365 predimenzované, na nej našlo svoj pravý význam.

Južná strana kopca, týčiaceho sa nad údolím rieky Meuse, je tak prudká, že nad ňou vybudovali aj lanovku, vedúci paralelne s preslávenou Stenou.

spektáklu začína, akonáhle trať uhne zo širokej hlavnej cesty doprava do ulice Chemin des Chapelles. V preklade: Cesta ku kaplnkám. Tých je pozdĺž nej rozmiestnených sedem. Ale tí najlepší nemajú čas na modlitbu, keď je míňa.

"Elitná tímy sa strážia a na začiatku steny, kde sa cesty zužuje, sa usilovne snaží umiestniť do popredia svojho lídra," popisoval dianie na Mur de Huy bývalý profesionál František Raboň. "Pretože už predchádzajúcich pár kilometrov sa šliape naplno, pod Múr prídete v červených číslach.Potom už je to o momentálnom pocitu v nohách, či ešte tie dve minúty vydržíte ísť na doraz, alebo sa zlomíte. Vyhrá ten, kto predtým ušetrí najviac síl. "

Dopravná značka pod kopcom, ukazujúci stúpanie 19 percent, nie je dobrá pre morálku tých, ktorí sa Múr snažia pokoriť.

Prvý strmá pasáž má 11 percent.


Nasleduje pravá a ľavá zákruta, než sa trať znovu napriami a ponúkne pohľad na skutočnú pravdu o tomto výšľapu. Potom prichád za miestna gilotína: 400 metrov pred cieľom kritická pasáž, ktorú ktosi prirovnal k Severnej stene Eigeru.

"Tu začína byť jazdcom najviac zle," hovorí Kim Kirchen, víťaz z roku 2008. Pred nimi čnie krátky úsek s 26 percentami, k potešeniu publika, natěsnaného vedľa trate.Táto pasáž núti cyklistov k prevodom až 39x27, je filtrom, kde si bet 365 každý siahne na dno a ktorý pretriedia šampiónmi.

Po 40 metroch sa stúpanie opäť zmierni na "prijateľných" 14 stupňov, ale schody kamenných domov, lemujúcich ceste, ukazujú, ako strmá trať stále je. Už len pár nevyhořelých borcov väčšinou zostáva.

A konečne! Čierna asfaltová múr, ktorú mali pred očami, je nahradená výhľadom na modrú oblohu. Vpravo je kaplnka, pred nimi cieľ. Prejazd "tunelom bolesti" končí, Múr je zlikvidovaná. Teda aspoň tými najlepšími.Pelotón tu býva natiahnutý až do ki lometrovej dĺžky.

Kráľom na Múre je v súčasnosti 34-ročný Alejandro Valverde, ktorý tu triumfoval celkovo trikrát, vrátane dvoch posledných ročníkov. "Je to ťažký kopec, ale pre mňa ako stvorený," hovorí Španiel. Ak vyhrá Valónsky šíp aj budúci rok, stane sa jeho rekordmanom.

Ale bude smieť vyhrať teraz?Alebo bude tiež tu pomáhať Nairo Quintana, lídrovi stajne Movistar?

Keď sa išiel Valónsky šíp tento rok, Chris Froome upadol 12 kilometrov pred cieľom a Valverdeho odprevadili na stupne víťazov Julian Alaphillipe a Michael Albasini. Štvrtý vtedy skončil Joaquim Rodríguez, ôsmy Jakob Fuglsang, jedenásty Roman Kreuziger.

O rok skôr stáli s Valverde na pódiu Dan Martin a Michal Kwiatkowski, tesne za nimi došiel Bauke Mollema.

Tí všetci s výnimkou Alaphillipa sa budú na Múr pazúry i v pondelok.

"Zo všetkých troch ardenských klasik sa mi táto páči asi najmenej, pret ože je dojazd na prudkú stenu, bet365 bonus čo nie je úplne pre mňa," hovoril Roman Kreuziger na jar 2013, avšak s dodatkom: "Aj na tom sme sa v tréningu snažili zapracovať." Či vlaňajším ôsmym miestom potvrdil.

Nejde len o cieľovú Múr, ale o tri krátke stúpanie na posledných 18 kilometroch tretej etapy , ktoré kopírujú trať Valónskeho šípu.

Teraz tu však nevrcholí jarné klasika, ale etapa Tour.A to mení strategické plány radu tímov.

"Ciele a úlohy jazdcov budú odlišné ako pri jednorázovom závode," pripomína pre časopis Pro Cycling bývalý šampión Bernard Thévenet, víťaz Tour v rokoch 1975 a 1977.

"Pri klasike len prvé miesto je dôležité, ale v etapovom závode ide o etapové víťazstvo, o celkovú klasifikáciu, o body, o veľa ďalších vecí," pripomína Thévenet. "Tá etapa bude viac psychickú než fyzickú výzvou. Je tu riziko strat y času pri pádoch, bude to extrémne nervózny. Ale neočakávam veľké rozdiely medzi najlepšími. Mur de Huy je predsa len krátke stúpanie. "

bet365 stavky

Cyklisti vs. horúco. Pomáhajú ľadovej vane, triešť i dámske pančuchy

Pomocníci tímu Tinkoff-Saxo zháňali v utorok v meste Gap mobilné klimatizácie, pretože tie v ich hoteli Best Western boli úplne nedostačujúce.

Marcel Sieberg z Lotta Soudal si v noci na stredu z hotela Le Clos prostredníctvom Twitteri posťažoval: "Stále tu máme 31,9 stupňa na izbe. To je ako nočná mora. "

Ako by nestačilo, čo pretekári zažívajú počas Tour na trati.

Extrémne horúčavy dlhšie ako týždeň spaľovala južnom Francúzsku. "Sú horšie ako na Vuelte v Andalúzii. Tam bolo to horúco aspon suché, "porovnáva Roman Kreuziger. Zato tu?Tričko propotíte tak rýchlo, že ani neviete ako.

Dokonca aj Nicolas Roche zo Sky, ktorý si inokedy v teplotách nad 30 stupňov vyžíva, zrazu tvrdí: "Toto už je aj na mňa moc."

Celkom 169 z vyšných bet365 stavky cyklistov tejto Tour bolo v stredu v Digne-les-Bains na štarte 17. etapy opäť pripravené grilovať sa počas dňa zaživa.

Ľadové kocky na chrbte

Bradley Wiggins sa kedysi chystal na Vuelte 2011 dokonca aj tak, že trénoval na trenažéru v saune.A Richie Porte s kolegami zo stajne Sky sa vlani o prvom voľnom dni Tour adaptovali na nadchádzajúce horúčavy tým, že usilovne šliapali na trenažéri v kamióne mechanikov, kde kúrenie pustili na maximum.

Na cestách tohtoročnej Tour je naopak vítaný akýkoľvek nápad, ako sa čo najrýchlejšie schladiť.

Mechanici a maséri tímov napĺňajú pred štartom lacnej dámske pančuchy ľadom, z oboch strán je zaviažu, uloží do chladiaceho boxu a počas etáp jazdcom podávajú. "Dávame si ich za krk, na zápästie i pod dres," l íči Dan Martin z tímu Cannondale Garmin. Scéna, ako za cieľom vyberá spod drese dámske pančuchy, síce môže pre niekoho vyzerať komicky, ale účel svätí prostriedky.

Jazdci Sky majú dokonca vzadu na dresoch tento rok kapsičky, kam si vkladajú kocky ľadu.A tímy Bora či Giant vozia so sebou prístroje na výrobu ľadovej triešte, ktorú potom ich cyklisti dostávajú do bidonu a ochladzujú sa jej zvnútra.

Stále populárnejšie sú vesty s vreckami, kam domestik umiestni až deväť bidonu. "Jeden z nás neustále pendluje medzi autom a pelotónom," hovorí Roman Kreuziger. Zamedziť nebezpečenstvo dehydratácie je kľúčom k úspechu. "Vozíme bidonu každých 20 minút," rozpráva Leopold König.

Niektorí cyklisti si pred štartom obliekajú ľadovej vesty. "Lenže potom stojíme pol hodiny na štarte a rovnako sa rozohrejeme," namieta Kreuziger, ktorý im dáva prednosť až po etape: "Najskôr studená sprcha a potom ves ta.V rozpařeném tele zníži teplotu a vy sa na chvíľu upokojíte. "

Vo vani" u Štybar "

Na scénu sa opäť vracia ľadovej vane, do ktorých cyklisti hneď za cieľom naskáču. Tím Etixx-Quick Step je vozí v obytnom automobile, ktorý predtým slúžil Zdeňkovi Štybar pri cyklokrosových pretekoch. "Vyvoláva to vo mne pekné spomienky. Na poslednom kopci sa vždy teším, až sa za cieľom naložím do ľadovej vane, "líči český cyklista.


Jeho tímový kolega Mark Cavendish bet365 prikyvuje:" Hneď sa cítite lepšie. Je to báječná vec. "S parťákom Markom Renshaw sa naloží vedľa seba a rozoberú, čo sa cez deň na trati prihodilo.

Voda je 10 až 13 stupňov studená.Helge Riepenhof, lekár Etixxu, opisuje, že ľadová vaňa plní hneď štyri základné funkcie: "Po prvé schladí vašu telesnú teplotu. Po druhé hydrostatický tlak vody pôsobí účinne na žily, vedúce k srdcu. Po tretie je vaňa prirodzenou cestou, ako redukovať zápaly. A po štvrté navodzuje psychickú pohodu. "

Štybar sa do nej nakladá aj dvakrát za večer. Najprv po etape a neskôr aj v tímovom hoteli. "Naposledy som sa zchlazoval dokonca aj vo dve v noci. Inak by bet365 bonus bet 365 som vôbec nezaspal, "hovorí v Pra-Loup.

Nedlho potom, čo cyklisti prejdú cieľom 17. etapy, začína konečne pršať. Tentoraz je to dážď viac než vítaný.

bet365 mobil